Krótka odpowiedź: jeśli zależy ci na sile i masie, rób trening siłowy przed cardio — ale zysk z samej kolejności jest mały. Dane zbiorcze dają z tego ok. 4 kg w przysiadzie lub wyciskaniu nóg na 1RM i nic poza tym. Znacznie mocniej decyduje, jakie cardio robisz, jak długo i jak często. Wydolność tlenowa na kolejności nie traci nic.
Polskie teksty o tym pytaniu opierają się niemal w całości na jednym badaniu z grupy młodych mężczyzn z otyłością i na tłumaczeniu „najpierw wyczerpiesz glikogen, potem spalasz tłuszcz”. To za wąska podstawa. Poniżej te same pytania rozstrzygnięte na metaanalizach, z liczbami — łącznie 8 przeglądów obejmujących ponad 2500 uczestników.
Ile daje sama kolejność: siła → cardio czy cardio → siła
Kolejność w jednej sesji mierzono osobno dla każdego wyniku. Rozstrzygające są dwie metaanalizy sekwencji i jeden przegląd przeglądów z 2026 roku.
| Wynik | Różnica na korzyść siła → cardio | Istotność | Źródło |
|---|---|---|---|
| Siła dynamiczna dolnej części ciała (1RM) | +3,96 kg (95% CI 0,81–7,10) | istotna | Murlasits 2018, 1RM |
| Siła dynamiczna dolnej części ciała (% zmiany) | +6,91% (95% CI 1,96–11,87) | p = 0,006 | Eddens 2018 |
| Hipertrofia dolnej części ciała | +1,15% (95% CI −1,56 do 3,87) | p = 0,40 — brak | Eddens 2018 |
| Siła izometryczna | −0,04% (95% CI −3,19 do 3,11) | p = 0,98 — brak | Eddens 2018 |
| Pułap tlenowy (VO2max) | +0,39 ml/kg/min (95% CI −1,03 do 1,81) | brak | Murlasits 2018 |
| Procent tkanki tłuszczowej | — | p > 0,05 — brak | Eddens 2018 |
Przegląd przeglądów z 2026 roku (17 metaanaliz, 144 badania, 1492 uczestników) podsumował to twardo: istotnego efektu kolejności nie znaleziono. Widoczny był trend na korzyść siły przed cardio dla siły (SMD 1,69) i hipertrofii, ale ten drugi wynik miał p = 0,36, czyli nie odbiegał od przypadku. Jeden wynik z sześciu — siła dynamiczna nóg — to cały realny zysk z ustawienia kolejności.
Cardio przed siłowym: ile siły tracisz w tej sesji
To osobne pytanie od adaptacji długoterminowych. Jeśli cardio idzie pierwsze, wchodzisz na sztangę zmęczony — i to już jest zmierzone na 15 badaniach z udziałem trenujących mężczyzn.
| Warunek cardio przed siłowym | Spadek siły (SMD) | Istotność |
|---|---|---|
| Łącznie, dowolne cardio | 0,79 — umiarkowany | p = 0,003 |
| Niska intensywność | 0,65 | p = 0,157 — brak |
| Umiarkowana i wysoka intensywność | 0,65 | p = 0,020 |
| Czas trwania ≤ 30 min | 0,59 — umiarkowany | p = 0,013 |
| Czas trwania > 30 min | 1,02 — duży | p = 0,049 |
| Rower | 0,79 | p = 0,002 |
| Bieg | mniejszy niż rower | — |
Praktyczny wniosek z tej tabeli jest inny niż z poprzedniej: granica nie przebiega przy intensywności, a przy 30 minutach. Krótkie cardio przed sztangą kosztuje umiarkowanie, cardio dłuższe niż pół godziny kosztuje dużo. Jeśli planujesz obciążenia robocze z tabel procentowych, policz je po tym, co faktycznie udźwigniesz w drugiej części sesji — kalkulator 1RM liczy z ciężaru, który realnie podniosłeś, nie z tego z rozgrzanego dnia.
Modalność waży więcej niż kolejność — i działa odwrotnie na ostro i na przewlekle
Najciekawszy wynik całego zestawu. Dla efektu ostrego — ile siły tracisz w tej jednej sesji — gorszy jest rower (SMD 0,79; p = 0,002) niż bieg. Dla adaptacji przewlekłych jest odwrotnie:
- Metaanaliza hipertrofii włókien (15 badań): bieganie dawało istotny ubytek we włóknach typu I (SMD −0,81; 95% CI −1,26 do −0,36), jazda na rowerze nie dawała go wcale. Ogólny efekt cardio na hipertrofię włókien wyszedł −0,23 (95% CI −0,46 do 0,00; p = 0,050), czyli na samej granicy istotności.
- Metaanaliza z 2012 roku (21 badań, 422 wielkości efektu): trening siłowy prowadzony równolegle z bieganiem, ale nie z rowerem, dawał istotne spadki i hipertrofii, i siły.
Czyli: rower zabierze ci więcej w serii zrobionej 20 minut później, a bieganie zabierze więcej po kilku tygodniach. Jeśli łączysz oba treningi w jednej sesji i zależy ci na masie, rower jest bezpieczniejszym wyborem na cardio — pod warunkiem, że nie wchodzi przed sztangę. Orbitrek i wioślarz to w tym ujęciu warianty bezuderzeniowe, bliżej roweru niż bieżni.
Dawka: częstotliwość i czas trwania cardio
Metaanaliza z 2012 roku policzyła korelacje między parametrami cardio a wynikami siłowymi. Oba były ujemne:
| Parametr cardio | Korelacja z hipertrofią, siłą i mocą |
|---|---|
| Częstotliwość (sesji w tygodniu) | od −0,26 do −0,35 |
| Czas trwania jednej sesji | od −0,29 do −0,75 |
Czas trwania koreluje mocniej niż częstotliwość — przy dolnym końcu obu zakresów różnica jest ponad dwukrotna. To znaczy, że trzy krótkie sesje cardio w tygodniu są dla siły tańsze niż jedna bardzo długa. Ten sam przegląd pokazuje przy tym, że trening łączony nie znosi efektów siłowych, tylko je przycina:
| Wynik (wielkość efektu) | Sam trening siłowy | Trening łączony | Sam trening wytrzymałościowy |
|---|---|---|---|
| Hipertrofia | 1,23 | 0,85 | 0,27 |
| Siła | 1,76 | 1,44 | 0,78 |
| Moc | 0,91 | 0,55 | 0,11 |
Najmocniej traci moc — tam różnice między wszystkimi trzema wariantami były istotne. Siła i hipertrofia przy treningu łączonym zostają wyraźnie wyżej niż przy samym cardio.
Dla kogo kolejność ma znaczenie, a dla kogo nie
Metaanaliza z 2024 roku (59 badań, 1346 uczestników) rozbiła wynik po płci i stażu:
- Płeć: tłumienie siły dolnej części ciała wystąpiło u mężczyzn (SMD −0,43; 95% CI −0,64 do −0,22), a u kobiet nie (0,08; 95% CI −0,34 do 0,49). Różnica międzygrupowa p = 0,03. Dla siły górnej części ciała (p = 0,67), mocy (p = 0,37) i VO2max (p = 0,13) różnic płciowych nie było.
- Staż wytrzymałościowy: mniejsze przyrosty VO2max przy treningu łączonym mieli tylko niewytrenowani (p = 0,04); u trenujących i zawodników tego nie widziano.
- Interwały sprinterskie: jeśli częścią wytrzymałościową jest SIT, interferencji nie ma wcale. W 9 badaniach (177 uczestników) siła dolnej części ciała wyszła SMD 0,01 (p = 0,94), górnej −0,06 (p = 0,83), skok 0,11 (p = 0,11), sprint −0,01 (p = 0,95) — a pułap tlenowy istotnie wzrósł.
Jak to ułożyć w tygodniu
| Twój cel | Układ sesji | Czego unikać |
|---|---|---|
| Siła i masa | Siła najpierw, cardio po; albo osobne dni | Biegu jako głównej formy cardio i sesji > 30 min przed sztangą |
| Wydolność tlenowa | Dowolna kolejność — VO2max na niej nie traci | — |
| Oba naraz, mało czasu | SIT jako część wytrzymałościowa, po sesji siłowej | Długiego cardio o umiarkowanej intensywności codziennie |
| Moc, sporty szybkościowe | Osobne dni — moc traci najwięcej (0,91 wobec 0,55) | Łączenia obu w jednej sesji |
Objętość całego tygodnia liczy się przed kolejnością sesji — ile serii faktycznie robisz, pokazuje licznik objętości treningowej, a dobór zakresu powtórzeń opisuje tekst o tym, ile powtórzeń robić w serii. Jak wpisać jedno i drugie w tygodniowy rozkład, opisuje przewodnik po planach treningowych.
Granica zakresu: ten tekst dotyczy wyłącznie wyników treningowych — siły, masy, mocy i wydolności. Nie rozstrzyga pytań o redukcję masy ciała jako cel zdrowotny ani o dobór aktywności przy chorobach; to rozmowa z lekarzem albo dietetykiem, nie z artykułem. Wydatek energetyczny samej sesji policzysz kalkulatorem spalania kalorii.
FAQ
Najpierw cardio czy trening siłowy? Siłowy, jeśli celem jest siła lub masa — zysk to ok. 4 kg na 1RM dolnej części ciała i +6,91% zmiany siły dynamicznej. Jeśli celem jest wydolność, kolejność nie ma znaczenia: różnica w VO2max wyszła 0,39 ml/kg/min przy przedziale ufności obejmującym zero.
Czy cardio „spala mięśnie”? Nie w tym sensie, w jakim się to zwykle mówi. Trening łączony dał wielkość efektu hipertrofii 0,85 wobec 1,23 przy samym siłowym — czyli mniej, ale znacznie więcej niż samo cardio (0,27). Efekt na włókna zależy od modalności: istotny ubytek dotyczył włókien typu I przy bieganiu (SMD −0,81), przy rowerze go nie było.
Rower czy bieżnia po treningu siłowym? Rower, jeśli priorytetem jest masa — bieganie było jedyną modalnością z istotnymi spadkami hipertrofii i siły w metaanalizie 21 badań. Odwrotnie, jeśli cardio idzie przed sztangą w tej samej sesji: tam rower kosztował więcej siły (SMD 0,79) niż bieg.
Ile cardio mogę robić bez szkody dla siły? Nie ma progu z badań, jest zależność: korelacje z wynikami siłowymi to −0,26 do −0,35 dla częstotliwości i −0,29 do −0,75 dla czasu trwania sesji. Krótsze i częstsze jest tańsze niż rzadsze i bardzo długie.
Czy warto robić cardio i siłowy w tej samej sesji? Dla siły i masy — tak, kosztem jest przycięcie efektu, nie jego zniesienie. Dla mocy — raczej osobne dni, bo tam wielkość efektu spada najmocniej (0,55 wobec 0,91).
Źródła
- Held S. i in., Maximizing Adaptations in Concurrent Training: An Umbrella Review of Meta-analyses, Sports Medicine 2026;56(6):1489–1512. doi:10.1007/s40279-026-02401-y
- Eddens L. i in., The Role of Intra-Session Exercise Sequence in the Interference Effect: A Systematic Review with Meta-Analysis, Sports Medicine 2018;48(1):177–188. doi:10.1007/s40279-017-0784-1
- Murlasits Z. i in., The physiological effects of concurrent strength and endurance training sequence: A systematic review and meta-analysis, Journal of Sports Sciences 2018;36(11):1212–1219. doi:10.1080/02640414.2017.1364405
- Wilson J.M. i in., Concurrent training: a meta-analysis examining interference of aerobic and resistance exercises, Journal of Strength and Conditioning Research 2012;26(8):2293–2307. doi:10.1519/JSC.0b013e31823a3e2d
- Schumann M. i in., Concurrent Strength and Endurance Training: A Systematic Review and Meta-Analysis on the Impact of Sex and Training Status, Sports Medicine 2024;54(2):485–503. doi:10.1007/s40279-023-01943-9
- The Effects of Concurrent Aerobic and Strength Training on Muscle Fiber Hypertrophy: A Systematic Review and Meta-Analysis, Sports Medicine 2022;52(10):2391–2403. doi:10.1007/s40279-022-01688-x
- Acute Effects of Aerobic Exercise on Muscle Strength and Power in Trained Male Individuals: A Systematic Review with Meta-Analysis, Sports Medicine 2022;52(6):1385–1398. doi:10.1007/s40279-021-01615-6
- Does Sprint Interval Training Cause Interference in Concurrent Training? A Meta-Analysis Study, International Journal of Sports Medicine 2026;47(10):747–759. doi:10.1055/a-2820-4527
Redakcja Suplementovo


