Wioślarz treningowy to jeden ruch powtarzany setki razy, a jego kolejność jest sztywna: najpierw nogi, potem tułów, na końcu ramiona. W drodze powrotnej odwrotnie — ramiona, tułów, nogi. Opór ustawiony wyżej nie zamienia wioślarza w trening siłowy: dokłada pracy wyłącznie bicepsom.
Poniżej rozkładam trening na wioślarzu na cztery rzeczy, które faktycznie decydują o efekcie: kolejność ruchu, ustawienie oporu, realny wydatek energetyczny i sposób planowania serii. Wszystkie liczby pochodzą z badań, nie z instrukcji producentów.
Kolejność ruchu: nogi, tułów, ramiona
Cykl na wioślarzu dzieli się na cztery fazy. Chwyt to pozycja wyjściowa: siodełko blisko koła, golenie pionowo, ramiona wyprostowane, tułów lekko pochylony do przodu. Napęd zaczyna się od odepchnięcia nogami przy nadal prostych ramionach — to najdłuższa i najmocniejsza część ruchu. Zakończenie to odchylenie tułowia i dociągnięcie uchwytu do dolnych żeber. Powrót odtwarza tę samą sekwencję wstecz i jest wyraźnie wolniejszy od napędu.
Najczęstszy błąd początkującego polega na odwróceniu tej kolejności: ręce ciągną, zanim nogi zdążą się wyprostować. Efekt jest mierzalny — ramię przejmuje pracę, którą miały wykonać nogi, i to ono limituje całą serię.
Jaki opór ustawić na wioślarzu
Ustawienie oporu (poziom wody albo klapka w wioślarzu powietrznym) traktuje się potocznie jak ciężar na sztandze: więcej oporu, więcej siły. Pomiar elektromiograficzny na 12 osobach wiosłujących w stałym tempie 40 cykli na minutę pokazuje co innego. Przy przejściu z oporu minimalnego na maksymalny istotnie wzrosła aktywacja tylko jednego mięśnia — dwugłowego ramienia (p = 0,020). Pozostałe pięć nie zmieniło się w sposób istotny statystycznie.
| Mięsień | Opór MIN | Poziom 2 | Poziom 3 | Opór MAX |
|---|---|---|---|---|
| Dwugłowy ramienia | 24,3% | 30,6% | 34,8% | 39,4% |
| Najszerszy grzbietu | 20,3% | 23,1% | 22,4% | 24,9% |
| Piszczelowy przedni | 15,8% | 15,7% | 16,6% | 19,7% |
| Prosty uda | 10,5% | 10,7% | 11,0% | 13,5% |
| Naramienny | 9,7% | 11,0% | 13,1% | 14,2% |
| Trójgłowy ramienia | 8,2% | 11,6% | 12,7% | 12,5% |
Aktywacja w procentach maksymalnego skurczu dowolnego (%MVIC), n = 12, tempo 40 cykli/min. Źródło: badanie wioślarza wodnego, 2026.
Praktyczny wniosek: maksymalny opór nie buduje masy, tylko szybciej męczy ramiona, przez co skraca serię. Żaden z mierzonych mięśni nie przekroczył 40% MVIC, więc wioślarz zostaje maszyną wytrzymałościową niezależnie od ustawienia. Zastrzeżenie do liczb: badanie objęło mięsień prosty uda, a nie główne prostowniki kolana, więc mówi o pracy ramion i grzbietu, a nie o pełnym udziale nóg.
Dźwignia to nie opór — liczy się drag factor
W wioślarzu powietrznym dźwignia przy kole zamachowym reguluje dopływ powietrza, a nie „ciężar”. Ten sam numer na dwóch maszynach daje inny faktyczny opór, bo zależy on od temperatury powietrza i zakurzenia obudowy. Dlatego monitor podaje osobną, powtarzalną liczbę — drag factor — i to na nią warto patrzeć. Producent zaleca start na dźwigni 3–5: niższe wartości na dłuższe sesje, wyższe na krótkie.
| Kto | Drag factor | Odpowiadająca dźwignia |
|---|---|---|
| Gevvie Stone (medalistka olimpijska) | 112, do 115 przy pracy w niskim tempie | około 3 |
| Linda Muri (trenerka, kadra USA) | 115 u siebie, 120–125 u zawodników | — |
| Caryn Davies (dwukrotna mistrzyni olimpijska) | około 125 | około 4 |
| Eric Murray (dwukrotny mistrz olimpijski) | 130 | — |
| Todd Kennett (trener, Cornell) | 140 przy pracy ciągłej | — |
Zakres, który ta grupa nazywa normalnym, to 120–135 w zależności od masy i siły zawodnika, a dziesiątka wraca u nich wyłącznie na krótkie interwały mocowe. Pokrywa się to z pomiarem elektromiograficznym wyżej: maksymalny opór nie dokłada pracy całemu ciału, tylko przesuwa ją na ramiona.
Osobna sprawa to tempo. W badaniu jedenastu wioślarzy uczelnianych przetestowano siedem pozycji podnóżka przy trzech tempach (22, 26 i 32 pociągnięcia na minutę). Tempo zmieniało wzorzec ruchu we wszystkich badanych stawach, a przestawienie podnóżka dało efekt tylko w kostce i biodrze — w dużej mierze skompensowany przez samych wioślarzy. Zanim zaczniesz kręcić śrubami, ustaw więc rozsądne tempo: 20–24 pociągnięcia na minutę na spokojną sesję.
Ile spalasz na wioślarzu
W badaniu 30 aktywnych mężczyzn (średnio 41,7 roku, 73,1 kg) porównano siedem maszyn cardio przy tej samej odczuwanej intensywności — RPE 17 w skali Borga, czyli „bardzo ciężko”. Wioślarz dał 11,45 kcal/min przy pułapie tlenowym 32,28 ml/kg/min i tętnie 132 uderzeń na minutę. Bieżnia w tych samych warunkach dała 15,18 kcal/min, czyli wioślarz to 75,4% wydatku bieżni przy tętnie niższym o 28 uderzeń.
Poniższa tabela przelicza pułap tlenowy z tego badania na własną masę ciała (wzór MET × 3,5 × masa / 200). Trening 30-minutowy, bez rozgrzewki:
| Masa ciała | RPE 17 (9,2 MET) | Intensywność maksymalna (10,9 MET) |
|---|---|---|
| 60 kg | 290 kcal | 341 kcal |
| 70 kg | 338 kcal | 398 kcal |
| 80 kg | 387 kcal | 455 kcal |
| 90 kg | 435 kcal | 512 kcal |
| 100 kg | 484 kcal | 569 kcal |
Przeliczenie własne z VO2 zmierzonego w badaniu siedmiu maszyn cardio (RPE 17: 32,28 ml/kg/min; maksimum: 37,97 ml/kg/min).
Dla porównania: ten sam pomiar dał orbitrekowi 12,82 kcal/min, a rowerowi poziomemu 11,07. Różnice między maszynami są więc mniejsze, niż sugeruje marketing — o wyniku decyduje czas i intensywność, nie wybór sprzętu.
Tempo, moc i kalorie: przeliczenie, którego nie ma na monitorze
Monitor liczy moc z prędkości koła zamachowego wzorem producenta: moc w watach to 2,80 podzielone przez sześcian tempa wyrażonego w sekundach na metr. Z tego wzoru da się wyprowadzić całą tabelę przeliczeń.
| Tempo /500 m | Moc | Dystans w 30 min | Dystans w 12 min | kcal/h wg monitora | kcal/h samego wysiłku |
|---|---|---|---|---|---|
| 3:00 | 60 W | 5000 m | 2000 m | 507 | 207 |
| 2:45 | 78 W | 5455 m | 2182 m | 568 | 268 |
| 2:30 | 104 W | 6000 m | 2400 m | 657 | 357 |
| 2:20 | 128 W | 6429 m | 2571 m | 739 | 439 |
| 2:13 | 149 W | 6767 m | 2707 m | 812 | 512 |
| 2:00 | 203 W | 7500 m | 3000 m | 997 | 697 |
Dwie ostatnie kolumny różnią się o stałe 300 kcal na godzinę i to jest najbardziej mylące miejsce w całym wiosłowaniu: wzór monitora dolicza metabolizm spoczynkowy, czyli to, co organizm spaliłby w tym czasie, siedząc. Przy spokojnym tempie 3:00 aż 59% liczby na wyświetlaczu nie pochodzi z treningu, przy 2:00 narzut spada do 30%. Jeśli odejmujesz kalorie od bilansu, licz kolumnę ostatnią — tak samo robi kalkulator spalania kalorii w wariancie netto.
Rachunek zgadza się z pomiarem wyżej: 11,45 kcal/min z porównania siedmiu maszyn to 687 kcal/h, czyli dokładnie okolica kolumny „samego wysiłku” przy tempie 2:00. Zgadza się też z pomiarem niezależnym — w badaniu norm (niżej) grupa kontrolna mężczyzn trzymała średnie tempo 133 s/500 m, a monitor pokazał 149,8 W wobec 148,8 W z wzoru.
Jak zaplanować trening na wioślarzu
Tętno z tego samego badania daje gotowe punkty odniesienia. RPE 17 to było 132 uderzenia przy teoretycznym maksimum 178,8, czyli 74% tętna maksymalnego. Wysiłek na maksimum dał 147 uderzeń, czyli 82%. To znaczy, że nawet ciężka jednostka na wioślarzu rzadko wchodzi w strefę, w której zwykle pracuje się na bieżni.
- Baza wytrzymałościowa: 20–30 minut ciągłego wiosłowania w tempie, przy którym da się mówić krótkimi zdaniami (ok. 65–75% tętna maksymalnego), 2–3 razy w tygodniu.
- Interwały: 8 × 500 m z 90 sekundami przerwy albo 10 × 1 minuta ciężko / 1 minuta lekko. Tu wchodzi się powyżej 80% tętna maksymalnego.
- Technika: 10 minut w tempie 18–20 cykli na minutę z niskim oporem, świadomie pilnując kolejności faz. To jednostka, którą najczęściej się pomija.
Wioślarz nie zastępuje pracy z obciążeniem — uzupełnia ją. Jeśli celem jest siła i masa, podstawą zostaje plan oparty na ćwiczeniach z obciążeniem, a wioślarz wchodzi jako rozgrzewka albo osobna jednostka cardio.
Co znaczy dobry wynik na 2000 m
Dystans 2000 m jest standardem testowym na ergometrze. Punkt odniesienia z badania 15 młodych zawodników (10 mężczyzn, 5 kobiet, średnio 5,4 roku stażu):
| Parametr | Mężczyźni (n = 10) | Kobiety (n = 5) |
|---|---|---|
| Czas na 2000 m | 6:53 | 8:08 |
| Moc średnia na 2000 m | 323 W | 196 W |
| Moc średnia w teście 20 s | 601 W | 317 W |
| Wynik jako % rekordu świata | 61,7% | 58,9% |
Zawodnicy kategorii U17–U23, pomiar powtórzony po siedmiu dniach (różnica poniżej 1,5 s).
Ostatni wiersz jest tu najważniejszy: trenujący od pięciu lat zawodnicy osiągają około 60% mocy rekordu świata. Rekreacyjny wynik rzędu 8–9 minut u mężczyzny nie jest więc słaby — jest normalny.
Ile to dobry wynik dla amatora: normy testu 12-minutowego
Test na 2000 m jest standardem zawodniczym, ale dla osoby trenującej rekreacyjnie prostszym sprawdzianem jest dystans przewiosłowany w 12 minut. Normy policzono na próbie 1855 mężczyzn i 2879 kobiet w wieku 19–25 lat z Polski i Węgier, zbieranej w latach 2004–2020. Średnia to 2536 m u mężczyzn i 1581 m u kobiet.
| Ocena | Mężczyźni (12 min) | Kobiety (12 min) |
|---|---|---|
| bardzo słaby | 1445–2224 m | 489–1372 m |
| słaby | 2225–2554 m | 1373–1603 m |
| średni | 2555–2682 m | 1604–1684 m |
| dobry | 2683–2784 m | 1685–1761 m |
| bardzo dobry | 2785–2999 m | 1762–2166 m |
Przełóż to na tempo z tabeli wyżej: 2400 m w 12 minut (tempo 2:30) to u mężczyzny ocena słaba, a u kobiety wynik powyżej najwyższego progu. Test jest ciężki — badana grupa spędziła przy tętnie 173–190 średnio 517 z 720 sekund (mężczyźni) i 363 sekundy (kobiety), czyli znacznie wyżej niż spokojna praca w drugiej strefie. Nie rób go na pierwszym treningu.
Najczęstsze błędy
- Ramiona przed nogami — ciągnięcie uchwytu, zanim nogi się wyprostują. Kolejność faz jest jedynym elementem techniki, który trzeba pilnować świadomie.
- Maksymalny opór od pierwszego treningu — z tabeli wyżej wynika, że to dokłada pracy głównie bicepsowi, a nie całemu ciału.
- Powrót w tempie napędu — faza powrotu ma być wolniejsza; jej skracanie rozbija rytm i podnosi tempo kosztem dystansu.
- Zaokrąglone plecy w chwycie — tułów pochyla się z bioder, nie z odcinka lędźwiowego.
FAQ
Jakie mięśnie pracują na wioślarzu? W pomiarze EMG najwyższą aktywację miały dwugłowy ramienia (24–39% MVIC) i najszerszy grzbietu (20–25%). Ruch angażuje też nogi i mięśnie tułowia, ale żaden z mierzonych mięśni nie przekroczył 40% maksymalnego skurczu.
Ile czasu ćwiczyć na wioślarzu? Przy 30 minutach osoba o masie 80 kg wydatkuje około 387 kcal przy ciężkiej intensywności. Sensowny punkt wyjścia to 20–30 minut, 2–3 razy w tygodniu.
Jaki opór ustawić na początku? Niski lub średni. Wyższy opór nie zwiększa istotnie pracy grzbietu ani nóg, a szybciej męczy ramiona.
Czy wioślarz spala więcej niż bieżnia? Nie. Przy tej samej odczuwanej ciężkości wioślarz dał 75,4% wydatku bieżni, choć przy niższym tętnie.
Czy wioślarz zastąpi trening siłowy? Nie zastąpi. Aktywacja poniżej 40% MVIC to zakres wytrzymałościowy, nie siłowy — wioślarz uzupełnia plan siłowy, a nie go zastępuje.
Ten tekst dotyczy techniki i planowania treningu. Nie jest poradą medyczną ani rehabilitacyjną — przy dolegliwościach kręgosłupa lub stawów decyzję o formie wysiłku podejmuje się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Wioślarz należy do strefy cardio — jej miejsce wśród pozostałego wyposażenia opisuje przewodnik sprzęt na siłowni.
Jeśli szukasz taniej alternatywy dla maszyny, ten sam rząd wydatku energetycznego daje platforma step — pod warunkiem ustawienia jej na 25–30 cm. Liczby wysokość po wysokości są w tekście o ćwiczeniach na stepie.
Ile ta sama sesja daje w porównaniu z bieganiem, rowerem czy treningiem z ciężarami, pokazuje kalkulator spalania kalorii oparty na wartościach MET z Compendium 2024.
Wioślarz nadaje się również do interwałów o wysokiej intensywności: regulowany opór pozwala podejść pod parametry, które opisuje protokół tabaty — 20 sekund pracy, 10 sekund przerwy, do odmowy.
Maszyną o prostszej nastawie jest rower stacjonarny: tam całe ustawienie sprowadza się do wysokości siodła i kadencji — jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym.
Źródła
- Engstrom I. i in., The effect of foot-stretcher position and stroke rate on ergometer rowing kinematics, PLoS ONE 2023 (PMID 37167317).
- Podstawski R. i in., International Standards for the 12-Minute Cooper Test on a Concept 2 Rowing Ergometer, Journal of Human Kinetics 2025 (PMID 40837517) — normy i parametry grupy kontrolnej.
- Concept2, What Damper Setting and Drag Factor to Use oraz The Damper and Drag of Olympians — zalecenia nastawy, wzór moc–tempo i wartości drag factor zawodników.
- Surface Electromyography-Based Evaluation of Neuromuscular Recruitment Under Different Resistance Conditions During Water-Resistance Rowing, 2026 — Europe PMC, PMC13417080
- Comparison of energy expenditure, oxygen consumption and heart rate on seven indoor cardio machines, 2024 — Europe PMC, PMC10881809
- How Stable Are Temporal EMG Parameters in Rowing? Seven-Day Test-Retest Reliability Study, 2026 — Europe PMC, PMC13468714


