Trening w strefie 2: jak policzyć własny zakres i co naprawdę dają te godziny

9 min czytania
Biegacz truchtajacy poboczem drogi o zmierzchu

Strefa 2 to intensywność, przy której możesz swobodnie mówić pełnymi zdaniami, a organizm pracuje tlenowo. Problem w tym, że nie ma jednej liczby: ta sama strefa 2 dla 35-latka wypada między 110 a 147 uderzeniami na minutę, zależnie od tego, czy liczysz ją z procentu tętna maksymalnego, z rezerwy tętna, czy z testu mleczanowego. Poniżej trzy metody obliczenia, arytmetyka rozjazdu i to, co o strefie 2 mówią pomiary, a nie marketing zegarków.

Dwa modele stref i jedno nieporozumienie

Kiedy w polskim internecie czytasz „strefa 2”, autor prawie zawsze ma na myśli drugą z pięciu stref w zegarku sportowym — zakres 60–70% tętna maksymalnego. Kiedy to samo określenie pada w pracy naukowej o rozkładzie intensywności, model jest zwykle trzystrefowy, a granice wyznaczają progi wentylacyjne: strefa 1 leży poniżej pierwszego progu (VT1), strefa 2 między VT1 a VT2, strefa 3 powyżej VT2.

To nie jest drobiazg terminologiczny, tylko odwrotne znaczenie. „Strefa 2” z pięciostrefowego zegarka, czyli spokojna praca tlenowa, odpowiada strefie 1 modelu trzystrefowego. „Strefa 2” z artykułu naukowego to obszar, w którym jest już ciężko — okolice progu mleczanowego, czyli dokładnie to, czego zwolennicy treningu spokojnego każą unikać. Kiedy więc trener mówi „80 procent objętości w strefie 1”, a bloger „80 procent objętości w strefie 2”, mogą mówić o tym samym. Albo o czymś przeciwnym. Poniżej trzymam się znaczenia potocznego — strefa 2 to spokojna praca tlenowa poniżej pierwszego progu.

Trzy metody wyliczenia, trzy różne wyniki

Weźmy konkretny przypadek: 35 lat, tętno spoczynkowe 60 uderzeń na minutę, tętno maksymalne szacowane wzorem, nie mierzone na teście. Tętno maksymalne wychodzi 184 (208 − 0,7 × 35). Te same „60–70%” dają trzy różne przedziały:

Metoda Jak liczy Dolna granica Górna granica Szerokość okna
60–70% tętna maksymalnego (208 − 0,7 × wiek) procent ze 184 110 129 19 ud./min
60–70% tętna maksymalnego (220 − wiek) procent ze 185 111 130 19 ud./min
60–70% rezerwy tętna (wzór Karvonena) 60 + procent ze 124 134 147 13 ud./min
Tętno przy 2 mmol/l mleczanu minus 15 ud./min z testu mleczanowego na bieżni ok. 138 (mediana grupy 31–49 lat) punkt, nie zakres

Rozjazd między najniższą dolną granicą a najwyższą górną to 37 uderzeń na minutę — przy tej samej osobie, tym samym dniu i tym samym nazwaniu „strefa 2”. Bierze się stąd, że procent tętna maksymalnego liczy od zera, a rezerwa tętna od tętna spoczynkowego: przy spoczynkowym 60 te same 60% oznaczają raz 110, raz 134.

Rozstrzygające jest to, gdzie w tym rozjeździe wypada pomiar. W badaniu Zwingenbergera i współpracowników (2010) dwadzieścia osób w wieku 31–49 lat przeszło test ergospirometryczny i mleczanowy; tętno przy maksymalnym utlenianiu tłuszczów miało medianę 138 uderzeń na minutę, a jako przybliżenie autorzy zaproponowali tętno przy pierwszym wzroście mleczanu albo tętno przy 2 mmol/l pomniejszone o 15 uderzeń. Liczba 138 mieści się w oknie Karvonena (134–147) i leży 9 uderzeń powyżej górnej granicy z potocznego „60–70% tętna maksymalnego”. Reguła powtarzana przez większość poradników celuje więc w tym przykładzie o kilkanaście uderzeń za nisko.

Który wzór na tętno maksymalne — i dlaczego to zależy od wieku

Wzór 220 − wiek nigdy nie powstał jako wynik badania; wzór 208 − 0,7 × wiek tak. Tanaka, Monahan i Seals (2001) zebrali średnie z 351 badań, 492 grup i 18 712 osób, a potem sprawdzili równanie na 514 osobach zmierzonych w laboratorium — dostali praktycznie to samo (209 − 0,7 × wiek) przy korelacji z wiekiem r = −0,90, niezależnie od płci i poziomu aktywności.

Ciekawe jest to, jak oba wzory się rozjeżdżają. Nie równomiernie — przecinają się dokładnie w wieku 40 lat:

Wiek 220 − wiek 208 − 0,7 × wiek 70% z pierwszego 70% z drugiego Różnica górnej granicy
20 200 194 140 136 −4
30 190 187 133 131 −2
40 180 180 126 126 0
50 170 173 119 121 +2
60 160 166 112 116 +4
70 150 159 105 111 +6

Dla dwudziestolatka stary wzór zawyża górną granicę strefy 2 o 4 uderzenia, dla siedemdziesięciolatka zaniża o 6. Praktyczny wniosek jest taki, że przy tej szerokości okna (19 uderzeń) wybór wzoru zmienia wynik o jedną piątą do jednej trzeciej okna — mniej niż wybór między procentem tętna maksymalnego a rezerwą tętna, ale wystarczająco, by po czterdziestce przestać używać starego wzoru.

Ile tego robić: arytmetyka 80/20

Najczęściej cytowana liczba pochodzi z pracy Seilera i Kjerlanda (2006), którzy przez 32 dni rejestrowali 384 jednostki treningowe jedenastu juniorów kadry w biegach narciarskich (347 wytrzymałościowych, z czego 318 poddano analizie). Rozkład wyszedł prawie identyczny trzema niezależnymi metodami pomiaru:

Metoda pomiaru Strefa 1 (poniżej VT1) Strefa 2 (między progami) Strefa 3 (powyżej VT2)
Ciągły zapis tętna (n = 318 sesji) 75 ±3% 8 ±3% 17 ±4%
Sesyjne RPE (n = 318 sesji) 76 ±4% 6 ±5% 18 ±7%
Mleczan we krwi (n = 60 sesji) 71% (≤ 2,0 mmol/l) 7% (2–4 mmol/l) 22% (> 4,0 mmol/l)

Zwróć uwagę na środkową kolumnę: w obszarze „prawie progowym”, czyli tam, gdzie trenuje większość amatorów, zawodnicy spędzali 6–8% czasu. Rozkład jest spolaryzowany, nie równomierny — stąd nazwa modelu.

Przeliczenie na tygodniowy budżet jest prostsze, niż się wydaje. Przy 3 godzinach wytrzymałości tygodniowo proporcja 80/20 daje 144 minuty spokojnie i 36 minut mocno — czyli trzy sesje po około 48 minut plus jedna krótka jednostka interwałowa. Przy 5 godzinach to 240 i 60 minut, przy 8 godzinach 384 i 96. Widać, gdzie model się załamuje: poniżej mniej więcej trzech godzin tygodniowo „80% spokojnie” oznacza dwa krótkie truchty, z których nie wynika żadna adaptacja tlenowa, a za całą pracę robi jedna jednostka mocna. Polaryzacja to model dla objętości, nie dla trzech kwadransów w tygodniu.

Co pomiary potwierdzają, a czego nie

Tu zaczyna się część, której polskie poradniki zwykle nie mają. Metaanaliza z 2024 roku (Silva Oliveira, Boppre, Fonseca; 17 badań, łącznie 437 osób) zestawiła trening spolaryzowany z innymi rozkładami intensywności. Wynik nie jest jednoznaczną wygraną:

Mierzona wielkość Wielkość efektu (SMD) 95% przedział ufności p Liczba osób Odczyt
VO2peak (pułap tlenowy) 0,24 0,01 – 0,48 0,040 284 przewaga polaryzacji
VO2peak, zawodnicy wysoko wytrenowani 0,46 0,10 – 0,82 0,01 125 przewaga wyraźniejsza
Próba czasowa −0,01 −0,28 – 0,25 0,92 221 bez różnicy
Czas do wyczerpania 0,30 −0,20 – 0,79 0,24 66 bez różnicy
Moc lub prędkość na drugim progu 0,04 −0,21 – 0,29 0,75 253 bez różnicy

Czyta się to tak: polaryzacja poprawia pułap tlenowy, ale nie przekłada się na wynik w próbie czasowej — a próba czasowa jest tym, co zawodnik realnie sprawdza na zawodach. Przewaga rośnie u wytrenowanych (0,46 wobec 0,24) i pojawia się głównie w krótszych interwencjach. Dla kogoś, kto biega trzy razy w tygodniu, różnica między modelem spolaryzowanym a piramidalnym mieści się w szumie pomiarowym; znaczenie ma to, czy w ogóle jest regularna objętość.

Strefa 2 na siłowni i na maszynach

Na bieżni, orbitreku czy wioślarzu strefę 2 utrzymuje się łatwiej niż w terenie, bo opór jest stały i nie ma podbiegów. Z siedmiu maszyn cardio porównanych w jednym pomiarze najbliżej równoważności z bieganiem wypada orbitrek — rozkład wydatku energetycznego opisałem w tekście o ćwiczeniach na orbitreku, a szacunkowy koszt energetyczny konkretnej sesji policzysz w kalkulatorze spalania kalorii.

Drugi biegun tego samego planu to praca powyżej drugiego progu: protokoły HIIT i trening tabata obsługują te 17–22% objętości, których strefa 2 z definicji nie pokrywa. Jeśli biegasz, do tego dochodzi jeszcze trening siłowy dla biegaczy — poprawia ekonomię biegu, czyli koszt tlenowy danej prędkości, a nie sam pułap tlenowy.

Zakres tego tekstu jest treningowy: mowa o intensywności i adaptacji wydolnościowej, nie o leczeniu czy profilaktyce. Decyzje dotyczące zdrowia podejmuje się z lekarzem, nie z zegarkiem.

Najczęstsze pytania

Jak sprawdzić strefę 2 bez pulsometru? Metodą mowy: w strefie 2 wypowiadasz pełne zdanie bez łapania oddechu w środku. Badanie walidacyjne pokazuje jednak, że to narzędzie zgrubne — kolejne etapy testu mowy wypadały w zakresie 58–77% pułapu tlenowego, a korelacje z progiem wentylacyjnym mieściły się w przedziale 0,37–0,60. Wskazuje kierunek, nie liczbę.

Czy strefa 2 spala najwięcej tłuszczu? Spala największy udział tłuszczu w energii, nie największą liczbę kalorii — przy wyższej intensywności całkowity wydatek rośnie szybciej, niż spada udział tłuszczu. Tętno przy maksymalnym utlenianiu tłuszczów w cytowanej grupie miało medianę 138 uderzeń na minutę.

Ile razy w tygodniu trenować w strefie 2? Przy modelu 80/20 to zwykle 3–4 jednostki tygodniowo, bo taką liczbę wymusza sama arytmetyka objętości: przy 3–5 godzinach wytrzymałości na spokojną pracę zostaje 144–240 minut, a sesje poniżej 30 minut w tej intensywności niewiele wnoszą.

Czy zegarek dobrze pokazuje strefę 2? Pokazuje tyle, ile mu podałeś. Domyślnie liczy strefy z tętna maksymalnego oszacowanego wzorem — zwykle starym 220 − wiek — i z procentu tętna maksymalnego, nie z rezerwy. To dwa źródła rozjazdu naraz; w przykładzie z pierwszej tabeli dają granicę o 9 uderzeń niższą od wartości z testu mleczanowego.

Czy da się trenować strefę 2 na siłowni między seriami? Nie w sensie treningu wytrzymałościowego. Strefa 2 wymaga ciągłej pracy przez co najmniej 30 minut; tętno podniesione seriami przysiadów rośnie i opada skokowo, więc czas spędzony w zakresie jest fragmentaryczny i nie daje tej samej adaptacji.

Jeśli spokojne bieganie ma prowadzić do konkretnego wyniku, tempa jednostek wyprowadza się z celu startowego: plan treningowy na 10 km podaje tempo docelowe, tempo odcinków i wynik na 5 km, przy którym cel jest realny.

Na rowerze stacjonarnym tę samą intensywność da się trzymać kadencją i oporem zamiast tętnem — jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym.

Jeśli strefę drugą chcesz utrzymać na bieżni, łatwiej zrobić to nachyleniem niż tempem — liczby w tekście o treningu na bieżni dla początkujących.

W planie biegowym ta sama strefa ma konkretne tempo: przy celu 30 minut na 5 km bieg spokojny idzie po 7:15/km, czyli o 75 sekund wolniej od tempa startowego — tabela przeliczeń jest w tekście plan treningowy na 5 km.

Na ergometrze wioślarskim strefę łatwo przeliczyć na tempo: test 12-minutowy trzyma badanych przez 517 z 720 sekund w strefie bardzo wysokiego wysiłku, czyli daleko poza drugą — liczby i normy zbiera tekst jak ćwiczyć na wioślarzu.

Źródła

  • Tanaka H., Monahan K.D., Seals D.R., Age-predicted maximal heart rate revisited, Journal of the American College of Cardiology 2001, 37: 153–156 (PMID 11153730).
  • Seiler K.S., Kjerland G.Ø., Quantifying training intensity distribution in elite endurance athletes: is there evidence for an „optimal” distribution?, Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports 2006, 16: 49–56 (PMID 16430681).
  • Zwingenberger S., Fabian K., Beck H., Krummenauer F., Trainingsempfehlungen zur Belastungsintensität im Hinblick auf die maximale Fettverbrennung, Deutsche Medizinische Wochenschrift 2010, 135: 902–906 (PMID 20425674).
  • Silva Oliveira P., Boppre G., Fonseca H., Comparison of Polarized Versus Other Types of Endurance Training Intensity Distribution on Athletes’ Endurance Performance: A Systematic Review with Meta-analysis, Sports Medicine 2024, 54: 2071–2095 (PMID 38717713).
  • Sørensen L., Larsen K.S.R., Petersen A.K., Validity of the Talk Test as a Method to Estimate Ventilatory Threshold and Guide Exercise Intensity, 2020 (PMID 32604216).
Redakcja Suplementovo
Redakcja Suplementovo

Piszemy o treningu siłowym: technice ćwiczeń, planach treningowych i sprzęcie, na którym się je wykonuje. Każdy poradnik opieramy na konkretach — liczbach, tabelach i danych, które da się sprawdzić — zamiast na obietnicach. Interesuje nas to, co realnie przekłada się na siłę i formę: poprawna technika, sensowna progresja obciążenia i dobrze dobrany sprzęt. Nie jesteśmy lekarzami ani fizjoterapeutami i nie udzielamy porad zdrowotnych.