Periodyzacja treningu: ile realnie dodaje i komu

6 min czytania
Talerze obciążeniowe ułożone na stojaku w siłowni

Periodyzacja to zaplanowana zmiana obciążenia i objętości w kolejnych tygodniach, a nie trenowanie „na czuja”. W metaanalizach z wyrównaną objętością daje przewagę w sile rzędu ES 0,31–0,43, czyli kilka kilogramów w bojach po jednym cyklu, i nie daje mierzalnej przewagi w masie mięśniowej. Model falujący wygrywa z liniowym wyłącznie u osób już trenujących.

Periodyzacja a plan treningowy: to nie to samo

Plan mówi, co robisz w poniedziałek. Periodyzacja mówi, czym poniedziałek za dwa miesiące ma się różnić od dzisiejszego. To szkielet rozciągnięty na tygodnie, opisywany trzema poziomami cykli — i tylko ten pierwszy widać w kalendarzu treningowym.

Poziom Typowa długość Co się w nim zmienia
Mikrocykl 1 tydzień rozkład ciężkich i lekkich sesji w obrębie tygodnia
Mezocykl 3–6 tygodni jedna cecha wiodąca (objętość, siła), zamknięta tygodniem rozładowania
Makrocykl 3–12 miesięcy kolejność mezocykli i termin, na który forma ma być najwyższa

Dwa klasyczne modele różnią się tempem tych zmian. Liniowy przesuwa punkt ciężkości powoli: kilka tygodni wysokiej objętości, potem kilka tygodni wysokiej intensywności. Falujący (undulating) miesza oba bodźce w obrębie jednego tygodnia — w wersji dziennej (DUP) każda sesja ma inny zakres powtórzeń.

Co pokazują metaanalizy

Pytanie „czy periodyzacja w ogóle coś daje” ma dziś cztery niezależne odpowiedzi ilościowe. Wielkość efektu (ES) poniżej to standaryzowana różnica między grupami: 0,2 to efekt mały, 0,5 średni.

Porównanie Badań Efekt Istotność
Periodyzacja vs brak — siła 1RM (Williams 2017) 18 (81 efektów) ES 0,43 (95% CI 0,27–0,58) p < 0,001
Periodyzacja vs brak — siła 1RM, objętość wyrównana (Sports Medicine 2022) 35 ES 0,31 (0,04–0,57) p = 0,02
Periodyzacja vs brak — hipertrofia 35 ES 0,13 (−0,10–0,36) p = 0,27 (brak)
Falująca vs liniowa — siła 1RM 35 ES 0,31 (0,02–0,61) p = 0,04
Falująca vs liniowa — hipertrofia (Grgic 2017) 13 d −0,02 (−0,25–0,21) p = 0,848 (brak)

Wniosek jest węższy, niż sugerują poradniki: periodyzacja kupuje siłę, nie masę. Przy wyrównanej objętości treningowej przyrost obwodów i grubości mięśnia nie różni się istotnie ani między planem periodyzowanym a stałym, ani między liniowym a falującym. Jeśli Twoim celem jest wyłącznie hipertrofia, decyduje tygodniowa objętość, a nie układ cykli.

Ile to jest w kilogramach

Wielkość efektu nie mówi nic sama z siebie, dopóki nie podstawi się rozrzutu wyników. Przy odchyleniu standardowym przyrostu 1RM rzędu 10–20 kg — typowym dla kilkunastotygodniowych badań nad przysiadem — te same liczby wyglądają tak:

Efekt SD 10 kg SD 15 kg SD 20 kg
ES 0,43 — periodyzacja vs brak 4,3 kg 6,5 kg 8,6 kg
ES 0,31 — to samo, objętość wyrównana 3,1 kg 4,7 kg 6,2 kg
ES 0,61 — falująca vs liniowa, trenujący 6,1 kg 9,2 kg 12,2 kg
ES 0,06 — falująca vs liniowa, początkujący 0,6 kg 0,9 kg 1,2 kg

To jest cała stawka sporu „liniowa czy falująca”: u osoby po kilku latach treningu różnica warta jest kilka–kilkanaście kilogramów w przysiadzie na cykl, a u początkującego mieści się w błędzie pomiaru. Początkujący rośnie od samego liniowego dokładania ciężaru i nie potrzebuje niczego więcej.

Ta sama praca, inna kolejność

Najczęstsze nieporozumienie: że plan falujący „daje więcej”, bo jest trudniejszy. Metaanalizy z 2022 roku porównywały warianty o wyrównanej objętości — czyli identycznej liczbie kilogramów przerzuconych w cyklu. Poniżej ten sam rachunek dla przysiadu z 1RM 100 kg, dwie sesje przysiadu tygodniowo, osiem tygodni.

Model Układ Tonaż / tydzień 8 tygodni
Liniowy tyg. 1–2: 3×12 @ 65 kg 4680 kg 37 160 kg
504 powtórzenia
tyg. 3–4: 4×10 @ 70 kg 5600 kg
tyg. 5–6: 5×6 @ 80 kg 4800 kg
tyg. 7–8: 5×4 @ 87,5 kg 3500 kg
Falujący (DUP) dzień A: 4×10 @ 70 kg 4550 kg 36 400 kg
480 powtórzeń
dzień B: 5×4 @ 87,5 kg

Różnica w tonażu to 2,0%. Przy tej samej pracy przewagę falującego w sile trzeba więc przypisać rozłożeniu bodźca w czasie, nie większemu wysiłkowi — i autorzy metaanalizy z 2022 r. wiążą ją z adaptacją nerwową, nie z większą masą mięśnia. W praktyce model falujący oznacza też, że zakres powtórzeń zmienia się z sesji na sesję, a nie raz na miesiąc.

Czego periodyzacja nie załatwi

Autoregulacja, czyli dobieranie ciężaru do dziennej dyspozycji zamiast do procentu z tabeli, bywa reklamowana jako następny krok po periodyzacji. Dwa kontrolowane badania mówią co innego. W programie 10-tygodniowym (24 trenujących mężczyzn) grupa autoregulowana zrobiła istotnie większą objętość (p < 0,001), ale nie uzyskała przewagi w żadnym pomiarze siły, mocy ani grubości mięśnia. W badaniu krzyżowym z 2026 r. (8 mężczyzn, dwa bloki po 8 tygodni) autoregulacja wyrównała z klasycznymi procentami w przysiadzie i martwym ciągu, a w wyciskaniu leżąc wypadła gorzej (p = 0,014, d = 1,11 na korzyść tabeli).

Drugie ograniczenie dotyczy czasu. Sześciotygodniowy eksperyment z kettlami (28 osób) dał przyrost 1RM 7,8% w grupie periodyzowanej wobec 8,7% bez periodyzacji — bez różnicy między grupami. W analizie Williamsa dłuższe badania i wyższa częstotliwość treningów wiązały się z większym efektem (β = 0,03; p = 0,0067 dla długości). Poniżej mniej więcej dwóch miesięcy periodyzacja nie ma na czym się pokazać — na tym dystansie wystarczy stała progresja i zaplanowany tydzień rozładowania.

FAQ

Od jakiego stażu ma sens periodyzacja falująca?
Od momentu, w którym liniowe dokładanie ciężaru przestaje działać — w danych granicą jest status trenującego: ES 0,61 u trenujących wobec 0,06 u nietrenujących.

Czy periodyzacja pomoże mi zbudować masę?
Nie w sposób mierzalny. Przy wyrównanej objętości hipertrofia nie różni się ani między planem periodyzowanym a stałym (ES 0,13; p = 0,27), ani między modelami (d −0,02; p = 0,848).

Ile powinien trwać mezocykl?
W badaniach z przewagą periodyzacji bloki trwają najczęściej 3–6 tygodni i kończą się rozładowaniem. Krótsze cykle nie zdążą dać adaptacji, dłuższe prowadzą do stagnacji.

Czy muszę liczyć procenty z 1RM?
Nie musisz, ale alternatywy nie są lepsze: autoregulacja po dziennej dyspozycji w dwóch badaniach nie dała przewagi, a w jednym wypadła gorzej w wyciskaniu. Procenty z gotowego planu są prostsze i równie skuteczne.

Źródła

  • Williams T.D. i in., Comparison of Periodized and Non-Periodized Resistance Training on Maximal Strength: A Meta-Analysis, Sports Medicine 2017 (PMID 28497285).
  • Effects of Periodization on Strength and Muscle Hypertrophy in Volume-Equated Resistance Training Programs: A Systematic Review and Meta-analysis, Sports Medicine 2022 (PMID 35044672).
  • Grgic J. i in., Effects of linear and daily undulating periodized resistance training programs on measures of muscle hypertrophy, PeerJ 2017 (PMID 28848690).
  • Bartolomei S. i in., Autoregulation Does Not Provide Additional Benefits to a Mixed Session Periodized Resistance Training Program in Trained Men, J Strength Cond Res 2024 (PMID 38814694).
  • Barnes M.J. i in., A Comparison of Traditional and Autoregulated Periodized Strength Training in Resistance-Trained Men, J Strength Cond Res 2026 (PMID 42497844).
  • Effects of Six-week Periodized Versus Non-Periodized Kettlebell Swing Training, Int J Exerc Sci 2022 (PMID 35518365).
Redakcja Suplementovo
Redakcja Suplementovo

Piszemy o treningu siłowym: technice ćwiczeń, planach treningowych i sprzęcie, na którym się je wykonuje. Każdy poradnik opieramy na konkretach — liczbach, tabelach i danych, które da się sprawdzić — zamiast na obietnicach. Interesuje nas to, co realnie przekłada się na siłę i formę: poprawna technika, sensowna progresja obciążenia i dobrze dobrany sprzęt. Nie jesteśmy lekarzami ani fizjoterapeutami i nie udzielamy porad zdrowotnych.