Hyrox to osiem kilometrów biegu przeplecionych ośmioma stacjami siłowymi — i to bieganie, nie ciężary, decyduje o wyniku. W badaniu z symulacją zawodów w dywizji Open biegi zajęły 51,2 minuty z 86,5 minuty całości (59,2%), a wszystkie stacje razem 32,8 minuty (37,9%). Dwie najcięższe stacje — pchanie i ciągnięcie sanek — to łącznie 283 sekundy, czyli 5,5% czasu startu. Plan treningowy, który tego nie odzwierciedla, jest źle rozłożony.
Co dokładnie trzeba zrobić na trasie
Format jest identyczny na całym świecie i to jest jego sens: wyniki z Poznania porównują się z wynikami z Hamburga. Osiem razy 1 km biegu, po każdym jedna stacja, zawsze w tej samej kolejności. Poniżej obciążenia z oficjalnego regulaminu singli na sezon 26/27 — zwróć uwagę, że kolumna środkowa obsługuje dwie dywizje naraz: kobieta w Pro dźwiga dokładnie tyle, co mężczyzna w Open.
| Stacja (po 1 km biegu) | Kobiety Open | Mężczyźni Open / Kobiety Pro | Mężczyźni Pro |
|---|---|---|---|
| SkiErg | 1000 m | 1000 m | 1000 m |
| Pchanie sanek 4 × 12,5 m | 102 kg | 152 kg | 202 kg |
| Ciągnięcie sanek 4 × 12,5 m | 78 kg | 103 kg | 153 kg |
| Burpee z wyskokiem w dal | 80 m | 80 m | 80 m |
| Wioślarz | 1000 m | 1000 m | 1000 m |
| Farmer’s carry | 200 m, 2 × 16 kg | 200 m, 2 × 24 kg | 200 m, 2 × 32 kg |
| Wykroki z workiem | 100 m, 10 kg | 100 m, 20 kg | 100 m, 30 kg |
| Wall balls | 100 powt., 4 kg | 100 powt., 6 kg | 100 powt., 9 kg |
Masy sanek podane są łącznie z samymi sankami, więc obciążenie netto na płozie jest odpowiednio mniejsze. Wysokość celu przy wall ballach nie zależy od dywizji, tylko od płci: 2,70 m dla kobiet i 3,00 m dla mężczyzn — 9-kilogramowa piłka w Men Pro leci więc o 30 cm wyżej niż 4-kilogramowa w Women Open. Liczba powtórzeń jest ta sama we wszystkich czterech dywizjach: sto.
Skok z Open do Pro nie jest jednym krokiem, tylko ośmioma różnymi
Przejście na Pro w potocznym opisie brzmi jak jedna decyzja. W liczbach to pięć osobnych skoków o bardzo różnej wysokości — i to one, a nie ogólna „gotowość”, wyznaczają, co dołożyć w treningu.
| Stacja | Kobiety: Open → Pro | Mężczyźni: Open → Pro |
|---|---|---|
| Pchanie sanek | 102 → 152 kg (+49,0%) | 152 → 202 kg (+32,9%) |
| Ciągnięcie sanek | 78 → 103 kg (+32,1%) | 103 → 153 kg (+48,5%) |
| Farmer’s carry (łącznie) | 32 → 48 kg (+50,0%) | 48 → 64 kg (+33,3%) |
| Wykroki z workiem | 10 → 20 kg (+100%) | 20 → 30 kg (+50,0%) |
| Wall balls | 4 → 6 kg (+50,0%) | 6 → 9 kg (+50,0%) |
Dla kobiet najdotkliwszy jest worek — obciążenie wykroków się podwaja, podczas gdy ciągnięcie sanek rośnie o niecałą jedną trzecią. U mężczyzn układ jest odwrotny: najmocniej rośnie ciągnięcie sanek (+48,5%), a pchanie najmniej (+32,9%). Ponieważ procenty przy sankach liczone są od masy zawierającej samą konstrukcję, realny przyrost obciążenia na płozie jest jeszcze większy niż w tabeli.
Gdzie naprawdę ucieka czas
Pierwsze badanie naukowe nad Hyroxem (Brandt i wsp., 2025) posadziło jedenastu rekreacyjnych zawodników do symulacji startu wg standardów Individual Open i zmierzyło każdy odcinek osobno. Drugie (HYScience, 2026) zmierzyło 24 zawodników PRO MEN na oficjalnych zawodach w Madrycie. Zestawienie obu — z zastrzeżeniem, że to dwa różne badania, dwie różne dywizje i dwie różne metodyki — pokazuje rzecz, której nie widać w żadnym planie treningowym:
| Składowa | Open, symulacja (n = 11) | PRO MEN, zawody (n = 24) |
|---|---|---|
| Czas całkowity | 86,5 min | 69,97 min (69:58) |
| Bieganie | 51,2 min (59,2%) | ok. 37,8 min (54,0%) |
| Stacje | 32,8 min (37,9%) | ok. 32,2 min (46,0%) |
| Pozostałe (przejścia) | 2,5 min (2,9%) | wliczone w odcinek biegowy |
Czas na stacjach jest praktycznie taki sam w obu grupach — 32,8 wobec ok. 32,2 minuty — mimo że zawodnicy Pro pchają o 50 kg cięższe sanki i rzucają o 3 kg cięższą piłkę. Cała różnica w wyniku końcowym, 16,5 minuty, siedzi w bieganiu: 51,2 wobec 37,8 minuty. Wartość dla Pro policzyłem z danych badania: średnia intensywność 84,13% progu VT2 wynoszącego 16,41 km/h daje 13,81 km/h, a odcinek biegowy definiowany w tej pracy (osiem kilometrów plus Roxzone, razem 8,70 km) przy tym tempie zajmuje 37,8 minuty.
Ta sama praca nad dywizją Open dorzuca drugą niewygodną liczbę: dwie stacje z najcięższym obciążeniem są pokonywane najszybciej — pchanie sanek 128 sekund, ciągnięcie 155 sekund. Razem 4,7 minuty, czyli 14,4% czasu wszystkich stacji i 5,5% czasu całego startu. Tymczasem to właśnie one organizują wyobrażenie o Hyroxie i pochłaniają nieproporcjonalnie dużo miejsca w planach przygotowań.
Dlaczego tempo spada z biegu na bieg
U zawodników PRO MEN prędkość biegowa spadała monotonicznie przez cały start: 16,13 km/h na pierwszym kilometrze (3:43 min/km) i 13,58 km/h na ósmym (4:25 min/km). To spadek o 2,55 km/h, czyli 15,8% — przy czym mowa o zawodnikach, których próg VT2 leży przy 16,41 km/h, a VO₂max przy 51,56 ml·kg⁻¹·min⁻¹.
Najwolniejszym odcinkiem nie był jednak żaden z ośmiu kilometrów, tylko Roxzone — strefa przejściowa między stacją a bieżnią, pokonywana ze średnią 10,52 km/h (5:42 min/km). Ona też liczy się do czasu. Średnia intensywność całego biegania wyniosła 84,13% VT2 i 76,33% prędkości przy VO₂max, czyli poniżej progu: Hyrox nie jest biegiem na maksa, tylko długim wysiłkiem podprogowym, którego trudność bierze się z tego, że wraca się do niego osiem razy z zakwaszonymi nogami.
Pomiary fizjologiczne z dywizji Open zgadzają się z tym obrazem: 79,5% czasu startu upłynęło w strefie „bardzo ciężko” według tętna, maksymalny mleczan był wyższy na stacjach (8,5 mmol/l) niż na biegach (7,7 mmol/l), a szczyt tętna, mleczanu i odczuwanego wysiłku (RPE 18) wypadł na ostatniej stacji — wall ballach.
Co z tego wynika dla planu treningowego
W badaniu Brandta szybszy czas ukończenia korelował istotnie z trzema rzeczami: wyższym VO₂max (p = 0,01), większą objętością treningu wytrzymałościowego (p = 0,04) i niższym procentem tkanki tłuszczowej (p = 0,03). Nie z siłą chwytu i nie z objętością treningu oporowego — wniosek autorów mówi wprost o umiarkowanych do niskich wymaganiach w zakresie siły maksymalnej. Poniżej rozkład tygodnia proporcjonalny do tego, co pokazują pomiary, a nie do tego, co wygląda efektownie na filmie:
| Jednostka | Po co | Uzasadnienie z danych |
|---|---|---|
| 2 × bieg (jeden długi, jeden tempowy przy ok. 85% VT2) | podniesienie progu, na którym rozgrywa się 54–59% czasu startu | bieganie to największa pozycja czasowa i jedyna, która różni Open od Pro |
| 1 × bieg z przeplotem (4–8 × 1 km + stacja) | bieg na zmęczonych nogach i praca nad Roxzone | tempo spada o 15,8% między pierwszym a ósmym kilometrem; najwolniejszy odcinek to przejście |
| 1 × siła ogólna (nogi, plecy, chwyt) | utrzymanie obciążeń stacyjnych bez kosztu dla biegania | siła maksymalna ma umiarkowane znaczenie; stacje to stała ok. 32 min niezależnie od poziomu |
| Dogrywka: wall balls i wykroki na końcu sesji | tolerancja ostatniej stacji | szczyt tętna, mleczanu i RPE wypada na wall ballach, nie na sankach |
Ten rozkład nie jest receptą, tylko przełożeniem proporcji czasu na trasie na proporcje czasu w tygodniu. Jeśli wchodzisz w Hyrox z siłowni, największą dziurą jest bieganie i tam należy dołożyć objętość — punkt wyjścia i tempo jej narastania opisuje osobny tekst o powrocie do treningu po przerwie. Jeśli wchodzisz z biegania, dziurą są wall balls i wykroki, a nie sanki. Interwałowe jednostki przeplotu mają bliskiego krewnego w klasycznych protokołach — porównanie ich parametrów jest w tekstach o treningu HIIT i tabacie. Przy dokładaniu dwóch jednostek biegowych do istniejącego planu siłowego warto pilnować sygnałów przetrenowania, bo objętość rośnie wtedy skokowo.
Najczęstsze pytania
Ile trwa Hyrox? W symulacji startu Open u rekreacyjnych zawodników — 86,5 minuty (odchylenie 14,5 min). U zawodników PRO MEN na zawodach w Madrycie — 69:58 przy odchyleniu 5:05. Oficjalne limity czasowe zależą od organizacji konkretnych zawodów.
Trzeba umieć biegać, żeby wystartować? Trzeba umieć przebiec 8 km w kawałkach, z przerwami na pracę o intensywności powyżej progu. To inne zadanie niż jednorazowa „ósemka” i właśnie dlatego bieg z przeplotem jest osobną jednostką treningową, a nie wariantem biegu ciągłego.
Open czy Pro na pierwszy raz? Rozstrzyga pięć liczb z drugiej tabeli, nie samopoczucie. Najostrzejszy skok dla kobiet to wykroki (+100%), dla mężczyzn ciągnięcie sanek (+48,5%) — jeśli któraś z tych pozycji jest poza zasięgiem na treningu, na zawodach będzie kosztować minuty, nie sekundy.
Muszę mieć dostęp do sanek i SkiErga? Do treningu wytrzymałości — nie, bo ona rozgrywa się w biegu. Do pracy technicznej nad sankami i ergometrami — tak, przynajmniej okresowo, bo obie stacje mają własną ekonomię ruchu. Wykroki z workiem, burpee i wall balle da się odtworzyć w każdej siłowni; pierwsze tygodnie budowania bazy opisuje tekst o rozpoczynaniu treningu na siłowni.
Ile powtórzeń wall balli jest w Open? Sto, tak samo jak w Pro — różni się tylko masa piłki (4, 6 albo 9 kg) i wysokość celu (2,70 m dla kobiet, 3,00 m dla mężczyzn).
Baza tlenowa pod takie zawody powstaje na spokojnych jednostkach — sposób wyznaczenia zakresu i arytmetykę 80/20 opisuję w tekście o treningu w strefie 2.
Jeśli słabszą stroną jest sam bieg, a nie stacje, punktem wyjścia jest plan treningowy na 10 km z tempem docelowym i prognozą z wyniku na 5 km.
Samą stację sanek — ile ciężaru ma sens poza zawodami i jak go zmierzyć stoperem — rozkłada osobny tekst o doborze obciążenia sanek treningowych.
Czym wall ball różni się od zwykłej piłki lekarskiej i slam balla, opisuje tekst o doborze masy piłki lekarskiej.
Źródła
- HYROX EN Single Rulebook, sezon 26/27 — oficjalne dystanse, obciążenia i wysokości celu (PDF)
- Brandt T., Ebel C., Lebahn C., Schmidt A., Acute physiological responses and performance determinants in Hyrox© – a new running-focused high intensity functional fitness trend, Frontiers in Physiology 2025, 10.3389/fphys.2025.1519240
- Relative Running Intensity and Pacing During an Official HYROX PRO MEN Competition: The HYScience Study, International Journal of Sports Physiology and Performance 2026, 10.1123/ijspp.2026-0098


