Wyciskanie na maszynie Hammer to wyciskanie w pozycji siedzącej po torze wyznaczonym przez dźwignie maszyny. W pomiarach 1RM na dwudziestu trenujących osobach maszyna chwytem nachwytem dała 79,25 kg wobec 85,00 kg na sztandze przy chwycie szerokim, a maszyna chwytem neutralnym już tylko 69,75 kg. Na maszynie wyciskasz więc mniej, nie więcej — a sam chwyt kosztuje albo daje kilkanaście procent ciężaru.
Ile ciężaru schodzi z maszyny wobec sztangi
Najczęstsze zdanie o maszynach brzmi, że skoro nie trzeba stabilizować gryfu, to pójdzie na nich więcej kilogramów. Pomiar tego nie potwierdza. Muyor, Rodríguez-Ridao i Oliva-Lozano (2023) zmierzyli ciężar maksymalny w czterech wariantach u tych samych dwudziestu osób z co najmniej czteroletnim stażem: wyciskanie sztangą leżąc przy dwóch szerokościach chwytu oraz wyciskanie na maszynie przy dwóch rodzajach chwytu. Różnice między wariantami były istotne statystycznie (p < 0,001 dla par A–B, A–D i C–D; p < 0,01 dla A–C i B–C).
| Wariant | 1RM (kg, średnia ± SD) | Udział sztangi szerokim chwytem | Ile to przy 100 kg w wyciskaniu leżąc |
|---|---|---|---|
| Sztanga leżąc, chwyt 150% szerokości barków | 85,00 ± 12,87 | 100% | 100 kg |
| Maszyna siedząc, nachwyt | 79,25 ± 14,98 | 93,2% | 93 kg |
| Maszyna siedząc, chwyt neutralny | 69,75 ± 11,05 | 82,1% | 82 kg |
| Sztanga leżąc, chwyt 50% szerokości barków | 69,25 ± 14,80 | 81,5% | 82 kg |
Maszyna nachwytem jest najbliższym odpowiednikiem wyciskania leżąc — zabiera 5,75 kg, czyli niecałe siedem procent. Przejście na niej z nachwytu na chwyt neutralny kosztuje 9,50 kg, czyli 13,6% ciężaru: więcej niż sama zmiana sztangi na maszynę.
Nachwyt czy chwyt neutralny — co za co
Ten sam zespół zmierzył aktywność elektryczną pięciu mięśni przy ośmiu powtórzeniach z ciężarem 60% 1RM. Obraz jest mniej spektakularny, niż sugerują opisy w atlasach: część różnic nie istnieje wcale.
| Mięsień | Wariant z wyższą aktywnością | Wariant niższy | Istotność |
|---|---|---|---|
| Piersiowy większy, część obojczykowa (góra) | maszyna, chwyt neutralny ~30% MVIC | sztanga, chwyt szeroki ~25% MVIC | p = 0,016; efekt główny η²p = 0,18 |
| Piersiowy większy, część mostkowa (środek) | trzy pozostałe warianty | sztanga, chwyt wąski | p ≤ 0,01; η²p = 0,38 |
| Naramienny przedni | bez różnic, ~24% MVIC w każdym wariancie | p = 0,318; η²p = 0,05 | |
| Trójgłowy ramienia, głowa długa | sztanga, chwyt wąski ~16% MVIC | sztanga, chwyt szeroki ~12% MVIC | p = 0,025; η²p = 0,17 |
Chwyt neutralny na maszynie dokłada górnej części klatki około 5 punktów procentowych MVIC, czyli jedną piątą więcej niż sztanga szerokim chwytem. Kosztuje przy tym wspomniane 13,6% ciężaru. To jest cała transakcja: trochę więcej pracy góry klatki za wyraźnie mniejsze obciążenie. Jeśli w planie ta seria ma budować ciężar, wybierz nachwyt; jeśli ma dobić górę klatki po cięższym ćwiczeniu, neutralny ma sens — porównanie z innymi ćwiczeniami na klatkę piersiową pokazuje, że kąt ławki zmienia ten rozkład mocniej niż sam chwyt.
Dlaczego dwa badania mówią co innego o górze klatki
Trzy lata wcześniej Coratella i współpracownicy (2020) zmierzyli to samo na dziesięciu zawodnikach kulturystyki przy 80% 1RM i uzyskali wynik odwrotny: część obojczykowa piersiowego była na maszynie mniej pobudzona niż we wszystkich wariantach ze sztangą (wielkość efektu d od −9,69 do −4,39). Rozbieżność znika po nazwaniu jednego szczegółu: Coratella testował maszynę wyłącznie nachwytem. Chwytu neutralnego — tego, który w badaniu z 2023 r. wygrał z ławką — w tamtym protokole w ogóle nie było.
Z pracy z 2020 r. warto wziąć jeszcze dwie liczby, bo dotyczą mięśni, o które na maszynie nikt nie pyta. Trójgłowy ramienia był istotnie mocniej pobudzony w wyciskaniu leżąc i w wyciskaniu skos ujemny niż na maszynie (d 2,01–6,75), a naramienny boczny we wszystkich trzech wariantach ze sztangą niż na maszynie (d 0,96–3,10). Autorzy wiążą to wprost z niestabilnością wolnego ciężaru. Maszyna oddaje więc część pracy ramion i barku — i to jest realna różnica między nią a ławką, a nie rzekomy przyrost ciężaru. Podobny mechanizm, tyle że po stronie zakresu ruchu, opisuje tekst o wyciskaniu hantli na podłodze.
Szerokość chwytu: ile to jest w centymetrach
Szerokości chwytu w badaniach podaje się w procentach rozstawu barków (odległości między wyrostkami barkowymi), nie w centymetrach. Przelicznik jest prosty, a maszyna ma zwykle dwa lub trzy uchwyty do wyboru.
| Rozstaw barków | 50% (chwyt wąski) | 150% (chwyt szeroki w badaniach) | 200% (granica ryzyka) |
|---|---|---|---|
| 38 cm | 19 cm | 57 cm | 76 cm |
| 40 cm | 20 cm | 60 cm | 80 cm |
| 42 cm | 21 cm | 63 cm | 84 cm |
Powyżej 200% rozstawu barków pozycja stawu ramiennego jest w literaturze opisywana jako obciążająca, stąd zalecenie, by nie przekraczać 150%. Rachunek pomaga wybrać uchwyt: jeśli zewnętrzna para wypada powyżej 60 cm, sięgnij po wewnętrzną.
Jednorącz na maszynie z niezależnymi ramionami
Maszyny typu Hammer mają zwykle dwie niezależne dźwignie, więc można wyciskać jedną ręką. Ile na tym zyskujesz albo tracisz, mierzy wskaźnik bilateralny — González-Ramírez i wsp. (2023) policzyli go u osiemnastu szczypiornistów przy trzech obciążeniach (40%, 60% i 75% maksymalnej siły izometrycznej).
| Mierzona wielkość | Wynik dla pracy obunóż/oburącz | Zakres | Zależność od ciężaru |
|---|---|---|---|
| Moc | deficyt bilateralny | −8,50 do −41,48 | rośnie z obciążeniem (p < 0,05) |
| Prędkość | deficyt bilateralny | −11,15 do −38,41 | rośnie z obciążeniem (p < 0,05) |
| Siła maksymalna | facylitacja bilateralna | +2,26 do +5,57 | bez zależności |
Odczyt jest niesymetryczny: suma tego, co wyciskasz każdą ręką osobno, jest większa od wyniku oburącz w mocy i prędkości, ale mniejsza w sile maksymalnej. Praca jednorącz opłaca się więc tam, gdzie liczy się tempo ruchu, nie rekord. Dominacja kończyny wyniku nie tłumaczyła (r od 0,05 do 0,45), a rozrzut między osobami był duży — to trend populacyjny, nie prognoza dla jednego trenującego.
Najczęstsze pytania
Czy na maszynie Hammer wyciśniesz więcej niż na ławce?
Nie. W pomiarze 1RM maszyna nachwytem dała 93,2% wyniku ze sztangi, a chwytem neutralnym 82,1%. Wrażenie „idzie lżej” bierze się z braku pracy stabilizującej, nie z większego ciężaru.
Czy kilogramy z talerzy na maszynie to tyle samo co kilogramy na gryfie?
Nie są porównywalne. Obciążenie przechodzi przez ramię dźwigni, a każda konstrukcja ma inne przełożenie i inną masę własną wózka. Porównywać można wyłącznie własne wyniki na tej samej maszynie — dlatego w badaniu 1RM mierzono osobno dla każdego przyrządu.
Jaki chwyt wybrać na górę klatki piersiowej?
Neutralny, jeśli zależy ci na tym jednym akcencie: dał ~30% MVIC w części obojczykowej wobec ~25% przy sztandze. Pamiętaj o cenie — 13,6% mniej ciężaru niż nachwytem na tej samej maszynie.
Czym maszyna Hammer różni się od maszyny na stosie?
Obciążeniem: w maszynie dźwigniowej talerze nakłada się na trzpienie, w maszynie na stosie ciężar wybiera się kołkiem. Dla mięśnia różnica leży gdzie indziej — w torze ruchu i w tym, czy ramiona pracują niezależnie, bo to od nich zależy, czy da się wyciskać jednorącz. Miejsce obu przyrządów w całym planie opisuje przegląd ćwiczeń na siłowni.
Drugą konstrukcją o ustalonym torze ruchu jest suwnica: tam prowadnica zabiera średnio 43% aktywności mięśni wobec wolnego przysiadu, ale po ośmiu tygodniach treningu przyrosty wychodzą takie same — pomiary w tekście o maszynie Smitha.
Źródła
- Muyor J.M., Rodríguez-Ridao D., Oliva-Lozano J.M., Comparison of Muscle Activity between the Horizontal Bench Press and the Seated Chest Press Exercises Using Several Grips, Journal of Human Kinetics 2023, 87, s. 23–34.
- Coratella G., Tornatore G., Longo S., Esposito F., Cè E., Specific prime movers’ excitation during free-weight bench press variations and chest press machine in competitive bodybuilders, European Journal of Sport Science 2020.
- González-Ramírez A., Torres C., Magallanes C., Fábrica C.G., Bilateral index, power, force, and velocity during bench press with different loads in male handball players, Frontiers in Physiology 2023.


