Ćwiczenia na stepie: wysokość platformy, nie tempo, decyduje o intensywności

6 min czytania
Zajęcia step aerobiku w sali, platformy do stepu na pierwszym planie

O intensywności ćwiczeń na stepie decyduje wysokość platformy, nie tempo muzyki. Podniesienie stepu z 15 na 30 cm podnosi pobór tlenu z 28,4 do 37,3 ml/kg/min, czyli z 9,9 do 13,1 kcal na minutę u osoby o masie 70 kg. Przyspieszenie tempa z 125 na 130 uderzeń na minutę nie zmienia w pomiarach nic.

Poradniki o stepie zgodnie powtarzają dwie rzeczy: że sesja spala „do 600 kalorii” i że intensywność podnosi się szybszą choreografią. Pierwsza liczba jest osiągalna w jednym scenariuszu, druga została sprawdzona bezpośrednio i się nie potwierdza.

Wysokość platformy: ile realnie kosztuje każde 5 cm

Olson i współpracownicy (1991) zmierzyli pobór tlenu u kobiet podczas 20-minutowych ciągłych sesji choreografii na czterech typowych wysokościach. Pobór tlenu rósł monotonicznie z wysokością, a różnice między wszystkimi czterema poziomami były istotne statystycznie. Grier i współpracownicy (2002) powtórzyli pomiar na 30 kobietach w wieku 19–47 lat i podali przyrost jednostkowy: każde 5 cm platformy to +3,09 ml/kg/min poboru tlenu, +10 uderzeń tętna i +1,53 punktu w skali odczuwanego wysiłku. Dwa niezależne badania dają więc ten sam przyrost — z liczb Olsona wychodzi 2,97 ml/kg/min na 5 cm.

Wysokość platformy VO2 (ml/kg/min) MET kcal/min przy 70 kg 45 min sesji
15,2 cm (6″) 28,4 8,1 9,9 447 kcal
20,3 cm (8″) ≈ 31,5* 9,0 11,0 496 kcal
25,4 cm (10″) ≈ 34,6* 9,9 12,1 545 kcal
30,5 cm (12″) 37,3 10,7 13,1 588 kcal

Wartości skrajne pochodzą z pomiaru Olsona; wiersze oznaczone gwiazdką to interpolacja przyrostem Griera. Kalorie przeliczone standardowym równoważnikiem 5 kcal na litr tlenu, dla masy 70 kg i ruchu bez przerw. Stąd odpowiedź na „600 kalorii”: to nie jest typowa sesja, to górna granica dla najwyższej platformy przy 45 minutach nieprzerwanego kroku. Na platformie 15 cm z dwiema przerwami na wodę realny wynik jest bliżej 380–420 kcal.

Druga obserwacja z badania Olsona jest praktyczna: między 25 i 30 cm tętno przestaje odróżniać wysokości — pobór tlenu na 30,5 cm był istotnie wyższy niż na 25,4 cm, a tętno i współczynnik oddechowy identyczne, więc na najwyższej platformie pulsometr zaniża wysiłek. Stanforth i współpracownicy (1993) dokładają granicę tego samego rodzaju: wysokość i masa ciała wyjaśniają 83% zmienności poboru tlenu, a równanie ACSM przewiduje go poprawnie do 25,4 cm i zaniża przy 30,5 cm.

Podstawowe kroki i to, co każdy z nich zmienia

Krok Co dodaje Konkret z pomiarów
Basic step (wejście–dostawka–zejście) baza choreografii, obie nogi symetrycznie tempo 125–132 bpm w badaniach, cykl to 4 kroki
Knee-up (wejście z uniesieniem kolana) obciążenie jednostronne, stabilizatory biodra faza podporu na jednej nodze przy 1,0 BW wejścia
V-step (stopy szeroko) szerszy tor stóp, mniej przywiedzenia przywiedzenie koreluje z siłą przednio-tylną (r = 0,54–0,62)
Step-up z ciężarkami obciążenie zewnętrzne 0,91 kg w dłoni podnosi VO2 istotnie, 0,45 kg nie

Najtańszy sposób podniesienia intensywności jest więc kolejny: najpierw wysokość, potem kroki jednostronne, na końcu obciążenie w rękach — i to dopiero od 0,9 kg w dłoni.

Zejście obciąża, nie wejście

Rutkowska-Kucharska i współpracownicy z AWF Wrocław (2017) zmierzyli siły reakcji podłoża na dwóch platformach Kistlera przy stepie 15 cm i tempie 132 bpm, u 15 instruktorek i 15 osób bez doświadczenia — 339 przeanalizowanych kroków.

Faza Siła pionowa Przednio-tylna Poprzeczna Kąt kolana Przywiedzenie stopy (instr. / początk.)
wejście na platformę 1,0 BW 0,20 BW 0,05–0,06 BW 47,5° / 45,8° −10,4° / −16,9°
zejście 1,6 BW 0,21–0,23 BW 0,04–0,05 BW 17,5° / 14,7° −16,1° / −22,2°

Siła pionowa przy zejściu jest o 60% wyższa niż przy wejściu, a kolano jest wtedy niemal wyprostowane (17,5° wobec 47,5°). Początkujące przywodzą stopę o 6 stopni bardziej — istotnie — a to przywiedzenie koreluje z siłą przednio-tylną (r = 0,62). Autorzy dokładają obserwację, której nie ma w poradnikach: w step aerobiku pierwszy kontakt z platformą bierze pięta, a nie śródstopie jak na schodach, i dlatego siła przednio-tylna jest tu dwukrotnie wyższa niż przy wchodzeniu po schodach.

Praktycznie: kontrolowane zejście na śródstopie i stopa ustawiona prosto, a nie skręcona do wewnątrz, zdejmują z układu ruchu więcej niż obniżenie platformy o jeden poziom.

Step czy stepper

To dwa różne sprzęty: step to platforma, stepper (stair climber) to maszyna z pedałami. Wydatek jest porównywalny dopiero na najwyższej platformie.

Sprzęt kcal/min Skąd liczba
Bieżnia 15,18 Bosch 2021, obciążenie szczytowe
Stepper 13,35 Bosch 2021
Step 30,5 cm 13,1 Olson 1991, przeliczenie na 70 kg
Step 15,2 cm 9,9 Olson 1991, przeliczenie na 70 kg

Zastrzeżenie: liczby dla maszyn zmierzono na wytrenowanych biegaczach przy obciążeniu szczytowym (szczegóły w tekście o orbitreku i o wioślarzu), a liczby dla stepu — w 20-minutowej choreografii u kobiet. To rząd wielkości, nie bezpośrednie porównanie.

Najczęstsze pytania

Jaka wysokość stepu dla początkujących? 15 cm. To wysokość, przy której mierzono 1,0 masy ciała przy wejściu i 1,6 przy zejściu; każde kolejne 5 cm dokłada ok. 3 ml/kg/min poboru tlenu, więc podnoszenie platformy ma sens dopiero wtedy, gdy zejście jest już kontrolowane.

Ile kalorii spala godzina na stepie? Przy 70 kg i ruchu bez przerw od ok. 590 kcal na 15 cm do ok. 790 kcal na 30 cm; realna sesja z rozgrzewką i przerwami daje mniej.

Czy tętno wystarczy do pilnowania intensywności? Do 25 cm tak. Powyżej tej wysokości tętno przestaje rosnąć razem z poborem tlenu, więc pulsometr zaniża wysiłek.

Step czy ćwiczenia z ciężarem? To różne bodźce: step jest pracą tlenową, a jednostronne wejścia obciążają biodro podobnie jak warianty jednonóż, tylko bez obciążenia zewnętrznego. Przegląd całego sprzętu: sprzęt na siłowni.

Różnicę między platformą 15 a 30 cm widać też w rachunku kalorycznym — kalkulator spalania kalorii przelicza obie wysokości na kcal dla trzech mas ciała.

Źródła

  • Olson MS, Williford HN, Blessing DL, Greathouse R, The cardiovascular and metabolic effects of bench stepping exercise in females, Med Sci Sports Exerc, 1991 (PMID 1766349).
  • Grier TD, Lloyd LK, Walker JL, Murray TD, Metabolic cost of aerobic dance bench stepping at varying cadences and bench heights, J Strength Cond Res, 2002 (PMID 11991777).
  • Stanforth D, Stanforth PR, Velasquez KS, Aerobic requirement of bench stepping, Int J Sports Med, 1993 (PMID 8509240).
  • Rutkowska-Kucharska A, Wysocka K, Winiarski S, Szpala A, Sobera M, An Investigation into the Relation between the Technique of Movement and Overload in Step Aerobics, Appl Bionics Biomech, 2017 (PMID 28348501).
  • Bosch AN, Flanagan KC, Eken MM i in., Physiological and Metabolic Responses to Exercise on Treadmill, Elliptical Trainer, and Stepper, Int J Sport Nutr Exerc Metab, 2021 (PMID 33477112).
Redakcja Suplementovo
Redakcja Suplementovo

Piszemy o treningu siłowym: technice ćwiczeń, planach treningowych i sprzęcie, na którym się je wykonuje. Każdy poradnik opieramy na konkretach — liczbach, tabelach i danych, które da się sprawdzić — zamiast na obietnicach. Interesuje nas to, co realnie przekłada się na siłę i formę: poprawna technika, sensowna progresja obciążenia i dobrze dobrany sprzęt. Nie jesteśmy lekarzami ani fizjoterapeutami i nie udzielamy porad zdrowotnych.